Čeští penzisté si důchod stále častěji užívají u moře

Němečtí nebo britští senioři se na penzi stěhují do teplých krajin již desítky let. Češi je v poslední době začínají stále více napodobovat. Počet důchodců, kteří celoročně nebo po část roku žijí v zahraničí, během posledních let výrazně vzrostl.

Britové a Němci si bydlení pořizují především ve Španělsku, Francii a dalších středomořských zemích. Vedle možnosti trávit čas v příjemném podnebí u moře je k tomu často vedou i nižší životní náklady v těchto zemích.

K novému trendu přispěl i pokles cen nemovitostí v zahraničí

Za rostoucím počtem Čechů, kteří si pořizují druhé nebo stálé bydliště v zahraničí, stojí mimo jiné výrazný pokles cen nemovitostí v důsledku celosvětové realitní krize. Například ve Španělsku se ceny od realitního boomu před pěti lety propadly téměř o polovinu.

Z údajů, které serveru Novinky.cz poskytla Česká správa sociálního zabezpečení, vyplývá, že během posledních pěti let vzrostl v České republice počet lidí, kteří si nechávají důchod posílat do ciziny o 47 %.

Trend potvrzuje i Jan Rejcha, ředitel realitní společnosti Rellox, která se na nemovitosti v zahraničí specializuje. „Přibližně 20 % zájemců o koupi zahraničních realit je starší 50 let. Nemalou část z nich tvoří právě lidé, kteří odcházejí do důchodu, nebo se na odchod do důchodu připravují, a rozhodli se pro pořízení domu nebo apartmánu u moře,“ uvádí Rejcha.

Češi se stěhují také do Rakouska, Švýcarska, ale i do Karibiku

Češi se ale na důchod nestěhují jen do Středomoří. Mezi oblíbené země patří také Rakousko, Švýcarsko nebo jezerní oblast na severu Itálie. Ze statistik vyplývá, že nemalé procento důchodů vyplácených českým občanům na zahraničí účty míří do Kanady a USA. Podle Rejchy se v tomto případě ale většinou nejedná o lidi, kteří by se sem stěhovali jen na důchod, ale již zde většinou nějaký čas žili. I přesto se můžeme setkat s lidmi, kteří se na penzi chtějí přestěhovat na Floridu nebo třeba do Dominikánské republiky.

V případě zámořských destinací je určitou komplikací náročnější cestování. Většina lidí dává přednost tomu, vracet se několikrát do roka do České republiky (typicky např. na Vánoce) a o prázdninách se u moře nechat navštěvovat vnoučaty a zbytkem rodiny. To je v případě evropských zemí přeci jen podstatně jednodušší.

Nechat si zasílat důchod do ciziny není nijak složité. Stačí k tomu vyplněný tiskopis Potvrzení o žití, který je potřeba alespoň jedenkrát ročně zaslat vyplněný s úředně ověřeným podpisem České správě sociálního zabezpečení. Lidé si mohou zvolit, zda jim peníze budou chodit na účet u peněžního ústavu v cizině nebo na osobní účet u banky v České republice.

Při zasílání důchodu do ciziny k výplatě dochází zpětně za čtvrtletí, tedy čtyřikrát ročně. K výplatě dochází v měně státu, ve kterém dotyčný žije (nebo v jiné volně směnitelné měně), a to bezhotovostně prostřednictvím České národní banky.

Doporučujeme | V naší nabídce naleznete více než 6000 nemovitostí po celém světě Kompletní nabídka

Chci dostávat nabídky a novinky o zahraničních realitách zdarma přímo na můj e-mail:
Jazyk: