Nemovitosti v Řecku: jaký je současný stav

Současná ekonomická situace Řecka vábí pozornost investorů, kteří cítí příležitost k zajímavým ziskům. Pojďme si udělat analýzu současného stavu z pohledu investora do nemovitostí.

Hned na úvod je potřeba definovat, zda se realitní trh v Řecku budeme dívat optikou velkého, obvykle institucionálního investora, nebo z pohledu individuálního investora. V rámci dohod s Evropskou unií bude Řecko muset privatizovat nemovitosti velkého rozsahu, jako jsou letiště, rezidenční resorty apod. Zájem velkých investorů je proto pochopitelný. My se ale na současnou situaci zaměříme především s ohledem na zájmy individuálních investorů.

Řecko prochází poměrně turbulentním vývojem událostí, navíc některé statistiky je potřeba brát s určitou rezervou, nicméně nelze mluvit o nějakém zcela katastrofickém scénáři. Meziroční pokles průměrných cen rezidenčních nemovitostí v Řecku za období let 2010/2011 je na úrovni cca 5 %. Právě tato hodnota ale bude s největší pravděpodobností oproti oficiálním statistikám o něco vyšší. Některé nemovitosti zahrnuté v těchto statistkách lze totiž v současné době koupit se slevou až cca 50 % oproti původní nabídkové ceně. Týká se to zejména luxusnějších nemovitostí, např. tříložnicový dům na ostrově Korfu, který byl původně na trhu za 1,4 milionu EUR je nyní v nabídce za 750.000 EUR.

Další věcí pak je reálná prodejnost nemovitosti v Řecku, protože jejich likvidita výrazně poklesla – u rezidenčních nemovitosti došlo k poklesu počtu transakci téměř o 40% v roce 2011 oproti roku 2010. Je patrné, že v současné době panuje převis nabídky nad poptávkou. Tento stav je nicméně v Řecku patrný již dlouhodoběji, od počátku realitní krize. Obdobná situace ostatně panovala i ve Španělsku. V současné době ale převis nabídky nabývá větších rozměrů.

Zajímavým statistickým údajem je také poměr vlastnického a nájemního bydlení. Ten je v Řecku jeden z nejvyšších v Evropě ve prospěch vlastnického bydlení. Přibližně 80 % Řeků bydlí ve vlastním. To je ostatně jeden z důvodů, proč se řecká vláda snaží „zahojit“ statní kasu na dani z nemovitosti. V roce 2011 došlo ke zvýšení daně z nemovitosti, a to zejména luxusnějších nemovitosti v ceně nad 400.000 EUR. Částečně se samozřejmě jednalo o trochu populistický krok, kterým vláda chtěla ukázat nespokojeným Řekům, že se zvýšené daně netýkají jen „obyčejných“ občanů, ale také těch bohatých. Naopak zatím došlo k odložení zdanění nemovitosti v ceně pod 200.000 EUR nebo pod 120 metrů čtverečních.

Vláda se také snaží, aby daně z nemovitostí byly vypočítávané z reálné tržní ceny, nikoliv z katastrální hodnoty, jak je tomu dnes. Katastrální hodnota nemovitosti je totiž většinou výrazně nižší než cena tržní. Tyto zvýšené daně ale na druhou stranu odrazují potenciální kupující včetně zahraničních investorů.

Řecko nikdy u individuálních českých investorů do zahraničních nemovitostí nikdy nepatřilo k nejvyhledávanějším destinacím. Ti většinou dávají přednost Chorvatsku, Itálii, Francii nebo Španělsku. Důvodem je především větší vzdálenost Řecka od České republiky. V současné době v Česku v podstatě neexistují investoři, kteří by chtěli investovat do nemovitostí v Řecku s cílem návratnosti investice. Důvod je jasný – velká míra rizika.

Pokud tedy neplánujete nákup nemovitosti vyloženě za účelem vlastního plnohodnotného užívání, vyplatí se spíše zdrženlivost. Pokud Řecko vystoupí z měnové unie a vrátí se k drachmě, bude po očekávané devalvaci pro zahraniční investory klíčový kurs Eura (koruny) k nové drachmě.

V případě zájmu o nezávaznou konzultaci týkající se investice do nemovitostí v zahraničí nás prosím kontaktujte.

Doporučujeme | V naší nabídce naleznete více než 6000 nemovitostí po celém světě Kompletní nabídka

Chci dostávat nabídky a novinky o zahraničních realitách zdarma přímo na můj e-mail:
Jazyk: