Dolaroví milionáři se rozhlížejí po nemovitostech v zahraničí

J&T Banka zveřejnila výsledky svého každoročního průzkumu investičního myšlení a chování českých a slovenských dolarových milionářů. Pojďme se podívat na současný svět a investice očima úspěšných.

Dalo by se konstatovat, že rok 2023 je návratem optimismu. Rozhodně v porovnání s rokem předchozím, který byl ve znamení ruské agrese na Ukrajině, vysokých cen energií a rostoucí inflace.   

Válka na Ukrajině se projevila rostoucím zájmem o nemovitostí v zahraničí. Nejinak tomu bylo i v případě českých a slovenských dolarových milionářů, když pětina českých a třetina slovenských milionářů investovala do nemovitosti v některé z bezpečnějších částí světa. Možná poněkud překvapivě šlo o krok především mladších milionářů ve věkové kategorii do 50 let. Naopak zájem o domácí nemovitosti klesl.

Zároveň se projevuje zajímavý paradox. Z investičního hlediska jsou pro bohaté perspektivní Indie, USA nebo jihovýchodní Asie. Žít by ale chtěli v jižní nebo západní Evropě, od které neočekávají růst, ale považují ji za ideální místo pro život. 

Podobný úhel pohledu má ostatně i Jan Rejcha, CEO společnosti Rellox speccializující se na nemovitosti v zahraničí, který říká: “Našim klientům dlouhodobě doporučujeme zaměřit se především na země se stabilním ekonomickým, právním a politickým prostředím. Investovat tam, kde byste bez obav poslali žít nebo studovat svoje děti. Pořízení nemovitosti v západní Evropě dává prostor vytvořit si zde zázemí. Druhý domov, který jednou předáte svým dětem.”

Nemovitosti mají v majetku dolarových milionářů nezastupitelné místo a tvoří zhruba 20 % jejich portfolia. Nejčastěji svoje investice směřují do rezidenčních nemovitostí, čtvrtina do stavebních pozemků a přibližně pětina do zemědělské půdy, lesů a skladů či logistických center. 

Aktuálně se základem investičního portfolia dolarových milionářů stává růstová složka, tedy akcie, dluhopisy a fondy. Příklon k akciím je patrný zejména u mladších věkových ročníků. u kterých tvoří čtvrtinu portfolia, ve věkové kategorii nad 60 let je to pětina. Starší generace má také větší zastoupení v dluhopisech (21 % oproti. 15 % u mladších). Nemovitoati, jak již bylo zmíněno výše, tvoří 20 % portfolia napříč všemi věkovými kategoriemi. 

Obecně jsou dolaroví milionáři s ohledem na současnou výši úrokových sazeb k nemovitostem skeptičtí a nevidí u nich velkou perspektivu s ohledem na relativně nízké nájemní výnosy. Jinak je tomu ovšem v případě nákupu nemovitostí v zahraničí, které představují zajímavou investiční příležitost, ale v mnoha případech jsou pořizovány také jako druhý domov. 

Podívejte se na kompletní Wealth report 2023.

Doporučujeme | V naší nabídce naleznete více než 6000 nemovitostí po celém světě Kompletní nabídka

Chci dostávat nabídky a novinky o zahraničních realitách zdarma přímo na můj e-mail:
Jazyk: